Kartka z historii
Szare Szeregi:
Młodzież w konspiracji i ich walka o wolność
Powstanie Szarych Szeregów
Szare Szeregi, tajna organizacja harcerska, powstały w okupowanej Polsce jako odpowiedź młodzieży na niemiecką agresję. Podzieleni na grupy wiekowe – Zawiszaków, Bojowe Szkoły i Grupy Szturmowe – członkowie organizacji działali w konspiracji, łącząc harcerskie ideały z walką o wolność ojczyzny. Ich działalność obejmowała tajne nauczanie, akcje sabotażowe oraz dywersję, które były niezwykle ważnym elementem oporu wobec okupanta.
Bohaterstwo i codzienna walka
Młodzi konspiratorzy brali udział w wielu akcjach, takich jak kolportaż prasy podziemnej, wywiad czy akcja „Małego Sabotażu”, która ośmieszała niemieckiego okupanta. W czasie Powstania Warszawskiego członkowie Grup Szturmowych walczyli na pierwszej linii, nierzadko oddając życie za wolność. Ich poświęcenie i odwaga były nie tylko przykładem niezłomności, ale też inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Dziedzictwo Szarych Szeregów
Szare Szeregi stały się symbolem odwagi, patriotyzmu i walki
o wartości. Ich historia przypomina, jak wielką siłę stanowi jedność i determinacja młodzieży w najciemniejszych chwilach narodowej historii.

Poznajcie losy młodych bohaterów, którzy nie bali się ryzykować życia w imię wolności. Spektakl „Światła Historii: Nadzieja w mroku” przeniesie Was w czasy okupowanej Polski, by oddać hołd Szarym Szeregom i ich niezłomnej walce. Dołączcie do nas i odkryjcie ich niezwykłą historię.
ŹRÓDŁA:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5965551/obiekty/325736#opis_obiektu
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/5967998/obiekty/269415#opis_obiektu