Kartka z historii
Niemiecka okupacja Warszawy:
Struktury administracyjne i represje
Warszawa pod okupacją
Po klęsce Polski w 1939 roku Warszawa stała się częścią Generalnego Gubernatorstwa. Niemiecka administracja narzuciła miastu brutalny reżim, wprowadzając segregację społeczną, konfiskaty majątku i kontrolę nad życiem codziennym. Jednym z najbardziej tragicznych elementów okupacji było utworzenie warszawskiego getta, które stało się symbolem niemieckiej polityki eksterminacji.
Represje i codzienność
Okupacyjne władze stosowały masowe represje – egzekucje, aresztowania oraz deportacje do obozów koncentracyjnych. Codzienność mieszkańców była naznaczona terrorem, głodem i niedostatkiem, a jedyną szansą na przetrwanie często okazywał się czarny rynek. Mimo tego warszawiacy nie zaprzestali walki – rozwijano ruch oporu, tajne nauczanie i podziemne drukarnie.

Duch oporu
Warszawiacy, mimo terroru, nie poddali się okupantowi, wykazując się niezłomnością i solidarnością. Ta trudna historia jest świadectwem odwagi mieszkańców stolicy.

O tych wydarzeniach opowiada nasz spektakl „Światła Historii: Nadzieja w mroku”. Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania dramatycznych losów Warszawy i jej mieszkańców w czasie niemieckiej okupacji. Przenieście się z nami w przeszłość, by oddać hołd ich odwadze i niezłomności.